Podzim je tady a s ním i chladnější dny. Když se stane, že je toho chladu příliš a dá se do mně zima, je dobré vědět co s tím. Tradiční čínská medicína má detailně popsaný mechanismus „napadení vnější škodlivinou.“ Chlad se dostává do vrstvy svalů a tak mi zprvu tuhne šíje a bojíme se chladu. Tady bych měl takzvaně otevřít povrch – póry a dostat chlad ven.
Jednoduchým receptem na prvotní nachlazení je zázvorový čaj. Na jeden litr vody si přípravím dvě polévkové lžíce oloupaného a nastrouhaného zázvoru. Pět hřebíčků a dva svitky skořice. Pomalu vše vařím, vyndám skořici a poté vše ostatní. Můžu přidat med. Piju pomalu, spíše ucucávám. Mají se otevřít póry a štiplavá povaha zázvoru tomu pomůže. Skořice je též jemně štiplavá a prohřívá. Hřebíček také štiplavě prohřívá. Tento čaj mi pomůže, když přijdu z venku přepadlý. Můžu to ještě podpořit horkou lázní se solí pro nohy. Dám tak horkou vodu, kterou vydržím. Vodu si dám nad kotníky a budu v ní alespoň patnáct minut.
Pokud toto okno prošvihnu, škodlivina postupuje dál a mění se mi příznaky. Už mě netrápí chlad, ale naopak teplota a kolikrát i nějak dotčené trávení. Teď budu takzvaně podporovat řádnou čchi – jíst vývary (třeba slepičí působí antibioticky), lehce tepelně upravené ovoce a odpočívat. Dobrým čajem pro tuto fázi je černý bez a lipový květ. Na jeden litr vody zhruba půl hrsti bezu a pět lipových květů. Takový čaj, odpočinek a klid mě z toho jistě brzy dostanou.